admin 0Comment

To, co najbardziej pamiętam z samych początków mojej nauki to kompletny miszmasz w głowie, spowodowany właśnie nie brakiem informacji na temat nauki programowanie ale ich nadmiarem.

Powiedzmy, że gdzieś tam w głowie zaświtała ci myśl o tym, aby zorientować  się o co w tym całym programowaniu chodzi. Powiedzmy też, że jesteś w tej kwestii kompletnie zielony – nie jest tak, że po prostu nic nie wiesz na dany temat – to byłby już jakiś postęp. Ty nawet jeszcze nie wiesz ile nie wiesz

Po wpisaniu w google dowolnej frazy w stylu „samodzielna nauka programowania”, „początki programowania”,  „jak zacząć programować” zalewa nas potok informacji, a już frazą „Najlepszy język do nauki programowania” uruchamiasz totalne pandemonium. Co gorsza, często bywa tak, że są to informacje już naszpikowane słownictwem, które na razie jest dla Ciebie czarną magią i tak siedzisz, zastanawiając się co to do cholery jest IDE czy ten cały back end/front end i dlaczego, zależnie od klikniętej strony, „absolutnie najlepszym” językiem programowania dla początkującego jest Java/JavaScript/Python/C++ … Zdezorientowany stwierdzasz, że najlepiej pójść na żywioł, odpalasz pierwszy lepszy tutorial, tylko po to, żeby po jakimś (oby krótkim) czasie przekonać się, że jest nieukończony, mocno zdezaktualizowany lub zwyczajnie – do dupy.

Been there, seen that. I to całkiem niedawno.

Oczywiście nieco  demonizuję. Ten początkowy chaos można ujarzmić w czasie kilku godzin, a samo odnalezienie się w tematyce potraktować jako nasze pierwsze zadanie wannabie-developera czyli, poniekąd osoby, która ma zawodowo zajmować się właśnie rozwiązywaniem problemów.

Tym niemniej pomyślałem, że warto umieścić tutaj tekst-drogowskaz, który pozwoli zaoszczędzić Wam kilku(nastu?) godzin internetowego researchu i pomoże umieścić siebie w gąszczu programistycznych informacji.  Łapcie więc kilka linków:

W tym temacie krótko opisuję dzisiejszą sytuację, jaka wydaje się panować na programistycznym rynku pracy, a przede wszystkim pomagam ci tam zastanowić się nad twoimi motywacjami i możliwościami, jakie masz w temacie samodzielnej nauki programowania. Zerknij tam jeśli taki pomysł chodzi po twojej głowie, ale nie jesteś jeszcze do niego przekonany.

Tutaj  przeczytasz o tym, jakie masz drogi nauki do wyboru oraz dlaczego to co będzie odpowiadało jednej osobie, niekoniecznie może pasować komuś innemu.

Jeśli spędzasz bezsenne noce zastanawiając się który język programowania wybrać, pomoże ci ten tekst,  a także wyjaśni ci dlaczego mogłeś te noce wykorzystać znacznie, znacznie lepiej.

W tym tekście kombinuję jak uczyć się by coś nam jednak  w głowie zostało, jak nie oszukiwać samego siebie i nie markować uczenia się, a w konsekwencji, jak nie stracić motywacji .

No i na koniec tekst, w którym przedstawiam tutorial, od którego zdecydowałem się zacząć moją naukę programowania i wyjaśniam dlaczego możesz mieć kompletnie inne zdanie na ten temat i wybrać coś zupełnie innego.

Tyle! Poszperaj po blogu, poczytaj, wierzę, że część z informacji tutaj zawartych pomoże ci odnaleźć się trochę w temacie. Powodzenia!

 

A właśnie, wytłumaczy mi ktoś w końcu co to do cholery znaczy klepać formatki?

Dodaj komentarz