admin 4Comment

Znasz to uczucie ekscytacji gdy zabierasz się za coś kompletnie dla ciebie nowego? Kiedy każdy kolejny  krok w danej tematyce jest krokiem w nieznane i wyzwaniem jednocześnie? Też je lubię.

Jakiś czas temu stwierdziłem, że muszę znaleźć coś, co pozwoli mi nieco rozruszać się intelektualnie.  Przypomniałem sobie, że od dziecka miałem ciągoty do programowania (kto jako szczyl, zamiast grać na swoim Commodore 64, żmudnie dłubał kod w BASICu – łapy w górę!). Później z różnych przyczyn temat został przeze mnie odstawiony ale stwierdziłem, że może warto ruszyć go ponownie, ot, codziennie po pracy poświęcić temu trochę czasu i zerknąć z czym to się je? No i zerknąłem.

Wciągnęło mnie to, i to mocno. Po kilku tygodniach zaświtała mi myśl, że może warto zrobić z tym coś więcej, zwłaszcza, że odczuwałem coraz większe znużenie (wraz ze znudzeniem) aktualnie wykonywaną pracą. Pozwoliłem by pomysł ten dojrzewał w mojej głowie, jednocześnie nadal kontynuując dłubanie w kodzie.

Po około trzech miesiącach stwierdziłem, że spróbuję. Ta decyzja zazębiła się z innymi, dotyczącymi nieprzedłużenia kontraktu z firmą, z którą wtedy współpracowałem i z chęcią zorganizowania „przerwy od życia”, mikroemerytury oznaczającej przerwę w pracy zawodowej i skupienie się na swoich pasjach, podróżach i generalnie samodoskonaleniu solidnie poprzetykanemu nicnierobieniem.

Podsumowując: czas? Jest. Kasa? Też. Chęci? Jak najbardziej! No to do dzieła!

Przedstawię Wam mój pomysł na najbliższe kilka miesięcy życia.

Co jest moim celem?

Celem jest opanowanie umiejętności programowania na poziomie umożliwiającym zdobycie pracy jako junior developer, najprawdopodobniej w Pięknym Mieście Wrocław.

Z czym do ludzi?

Nie mam wykształcenia programistycznego, przez kilka miesięcy zapoznawałem się z podstawami programowania w języku Python, nie poświęcając jednak na to (uśredniając) więcej niż godziny dziennie ze względu na mocno absorbującą pracę.

Czas trwania?

W ciągu sześciu najbliższych miesięcy mam zamiar skupić się na programowaniu. Nie będę pracował, będzie to moje zajęcie full time. Skoro tak, to mam zamiar przez pięć dni w tygodniu minimum 8 godzin dziennie spędzać ucząc się a weekendy zostawić na odpoczynek.

Zakres?

Przegrzebując internety w poszukiwaniu informacji o programowaniu jako takim, szybko zorientowałem się, że to back end jest moim tematem. Mam zamiar kontynuować naukę Pythona (w wersji 3), być może równolegle (i w mniejszym zakresie czasowym) rozpocznę naukę Javy. Oczywiście na pewnym etapie dojdą do tego odpowiednie frameworki (Django?) a także inne elementy, niezbędne by zawodowo zająć się developerką. Mam tutaj na myśli bazy danych, podstawy HTML/CSS, wzorce i zasady projektowe etc.

To plan wstępny i w toku nauki oczywiście może zostać mocno zrewidowany.

Czy będę wyłącznie siedział w piwnicy i programował?

Nie-e! Podany przeze mnie czas sześciu miesięcy to okres samej nauki, realnie czas poświęcony na ten projekt będzie dłuższy, myślę, że około ośmiomiesięczny. Co z dodatkowymi dwoma? Czas poświęcony na naukę mam zamiar poprzeplatać wszystkim tym co sprawia mi frajdę (czyli nurkowaniem/skokami spadochronowymi/podróżami i innymi takimi) w momentach w których stwierdzę, że potrzebuję umysłowego „spuszczenia ciśnienia”.

Oczywiście przynajmniej część z tych przerw i aktywności zostanie także opisana tutaj.

Całość będzie relacjonowana na blogu, który właśnie odwiedzasz. Jednocześnie chciałbym by stał się on przydatnym miejscem dla osób, które także chcą ruszyć tematykę programowania a zwyczajnie nie wiedzą jak się do tego zabrać.

No to zaczynamy!

4 thoughts on “Od programistycznego zera do developera – O PROJEKCIE

 1. Hekin napisał(a):

  Cześć!
  Pomysł super, ale mam pytanie. Będziesz się koncentrowal na swoich odczuciach itp, czy będziesz również opisywał techniczne strony tego czego będziesz się uczył?
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  1. admin napisał(a):

   Cześć! Chciałbym poruszać obie te kwestie, myślę, że na blogu wylądują zarówno mniej jak i bardziej techniczne wpisy. Świetnie byłoby też, gdyby udało się zgromadzić tu osoby także planujące lub już uczące się samodzielnie programowania – moglibyśmy wymienić się doświadczeniem 🙂
   Dzięki, także pozdrawiam!

  1. admin napisał(a):

   Hej, dzięki za informację, faktycznie widzę, że są tam bardzo ciekawe materiały (programowanie obiektowe,bazy danych, algorytmy i struktury danych). Część z nich jednak myślę, że nie do końca by mi się przydały (np. analiza matematyczna), jak sądzisz? To w sumie pokrywa się z ciekawym zagadnieniem na ile wiedza nabyta podczas studiów przydaje się w pracy jako programista.

Dodaj komentarz