admin 0Comment

W poprzednim wpisie przedstawiłem siebie i bloga osobom, które zajrzały tutaj w związku z wzięciem przeze mnie udziału w konkursie Daj Się Poznać 2017, pora więc na napisanie kilku słów o moim projekcie.

Pomysł na projekt związany jest z jednej strony z moimi poza programistycznymi zainteresowaniami, a z drugiej – jest konsekwencją tego, czym chciałbym w przyszłości zajmować się jako programista (którym jeszcze nie jestem). Interesuję się m. in. zagadnieniem finansów osobistych i dlatego sporo moich wczesnych, niewielkich skryptów, jakie pisałem ucząc się programowania w języku Python, dotyczyły zagadnień związanych z budżetem czy inwestycjami. Jednym z takich skryptów był prosty kalkulator finansowy, pozwalający obliczyć przyszłą wartość inwestycji czy też to, ile należy odkładać by osiągnąć swój cel finansowy w danym przedziale czasu etc. Innym z napisanych programów była prosta aplikacja TUI (Text User Interface), pozwalająca zapisywać comiesięczny budżet, przeglądać dane oraz wykonywać jego podstawową analizę, ot najzwyklejszy CRUD. To ona właśnie jest zalążkiem pomysłu na projekt realizowany w ramach DSP’2017.

Od początku mojej nauki programowania interesowały mnie zagadnienia związane z web developerką, i w tym kierunku chciałbym się rozwijać, dlatego mój projekt polega na stworzeniu aplikacji webowej przy pomocy Django Web Framework. Bazą ma być, opisana wyżej, aplikacja, którą rozwijałem w ciągu ostatnich tygodni. Jej aktualny kod możecie zobaczyć na moim koncie GitHub.

I tutaj jeszcze dwie, warte wspomnienia, kwestie:

 

Jestem zdecydowanie początkującym wannabe – developerem

 

Co oznacza, że przede mną jeszcze masa nauki, a sam kod, cóż, na pewno mógłby być lepszy, nad czym oczywiście mam zamiar pracować. Oznacza to też, że będę bardzo wdzięczny za wszelkie konstruktywne komentarze na temat tego, co tutaj przedstawiam, i bardzo mi one pomogą w moim programistycznym rozwoju. Jeśli tylko masz ochotę odezwać się, zwrócić mi na coś uwagę – bardzo cię proszę, nie wahaj się!

I druga rzecz, którą chcę podkreślić:

 

Aplikacja, którą piszę, ma na celu wyłącznie edukację

 

Nie mam zamiaru rozwijać jej w żaden sposób komercyjnie. To jeden z tych przypadków, gdzie sama podróż jest celem 😉 . Zdaję sobie po prostu sprawę z tego, że najlepiej uczyć się na praktycznych przykładach i yourFinance ma być, takim właśnie, praktycznym ćwiczeniem, pomagającym mi odnaleźć się w użytkowaniu Django. Konsekwencją tego będzie mniejszy nacisk na funkcjonalność programu a także skupienie się na back-endzie. Przy okazji będę bardzo zadowolony, jeżeli opisywane tutaj przeze mnie postępy pomogą innym osobom zainteresowanym nauką programowania.

W kolejnych tygodniach przedstawię cały ten proces na blogu. W przyszłym zacznę od bardzo ważnego etapu, jakim jest planowanie i projektowanie aplikacji. Oczywiście, oprócz tekstów dotyczących projektu, nadal mam zamiar pisać na ogólniejsze, programistyczne, tematy z perspektywy samodzielnie uczącego się człeka, a i od czasu do czasu, na tematy kompletnie z programowaniem niezwiązane.

Dodaj komentarz